Türk, Kürt Benim Din Kardeşim

01 Haziran 2015 Yazan  
Kategori Genel Kültür

Türk, Kürt Benim Din Kardeşim

Türk, Kürt Benim Din Kardeşim

Sayın okurlarım, Dünyada tüm var olan insanların bir Yaradanı var ama tüm insanlarında ayrı ayrı bir kavimi meydana gelmiştir. Sonradan bunlar kavimlere ayrıldığından dolayıda ister istemez sizden, bizden ayrımları hasıl olmuştur. Fakat bu sizden bu bizden olmaması gerekir sonuç itibarıyla Yaradanımız aynı, tabiki bu dünyada var olduğumuz sürece bazı yasakları ve haramları yapacağız ama

 

Hepimiz Kardeşiz

bilinçli ama bilinçsiz tabiki bu yanlışlığı ne kadar az yaparsak okadar iyi olur. Bu dünyada bulunan bütün canlılar ölümü tadacaktır. Ölen insan için Allah rahmet eylesin deriz fakat asıl olan bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu unutmamak lazım aslına bakarsak musalla taşına hepimiz yatacağız o musalla taşında yatarken aslında insanlar nereye gidiyor biliyor-muyuz, hayır bu dünyadaki olmuş olduğu sınavın sonucunu öğrenmeye gidiyor öbür dünyaya ölmeden önce hiç bir canlı varlık sınav sonucunu öğrenemez ve surat köprüsünü geçip geçmediğini anlayamaz bu dünyada var olduğumuz sürece aşağıdaki fıkrada da anlatıldığı gibi hepimiz bir çatı altında olduğumuzu anlatmış fakat biz insanların fıtratında vardır sizden bizden olmak, aslında Kürt, Türk vb. olarak vatanımızda yaşayan tüm insanları farklıymış gibi kılarak ayrımcılığa sürüklenmektedir. bununda yanlış olduğu aslında hepimiz biliriz. Herşeyi geçelim haclı ordusu toplandı tarihte, dikkat edersek haçlı seferi, biz haclı ordusunda değiliz Müslümanız, bu konuda çok güzel bir fıkra var sizlerle paylaşmadan edemedim.

Fıkra:

Şimdi bir Türk bir Kürt bir de kırma gayrimüslim varmış,  Bunlar bir türkün bahçesine girmişler fındık çalmaya.

Türk bunları yakalamış  ve direk gayrimüslime yönelmiş : hadi bu Türk, Kürt benim din kardeşim sen neden girdin bahçeme yaka paça bunu atmış, bahçeden tabi bu Türk ile Kürdün işine gelmiş karışmamışlar sonra Kürde gelmiş demiş ki ne işin var burada bu Türk benim ırkımdan onu da yaka paça atmış bu Türkün işine gelmiş karışmamış sonra sıra bizim Türk’e gelmiş

demiş ki bu ikisiyle nasıl bir olursun onu da bir güzel benzetmiş atmış bahçeden yaw bu üç kafadar yan yana gelmiş demiş bu tek başına nasıl bizi bu hale getirdi? Türk demiş ki bizim gayrimüslime karışmasına izin vermeyecektik.

Bizi biz yapan birlikte olmamız biz Türk,  Kürt kırma gayrimüslim hepimiz birlikte varız

Aşure Kazanı

Evet bizi biz yapan değerler,
bizi bir arada tutan bağlar,
bir aşure tenceresi,
olmaz eksik olursa malzemesi,
biraz nohut, biraz dövme, birazda fasulye.
tadını getiren kuru üzüm,
şer koymalı doğan çocuklar için
haram olmasın diye bir fiske tuz.
Müslümanız, nede olsa hepimiz.
ceviz fındık ezmeli
gayrimüslim için süslemeli.
Birliğimiz bütünlüğümüz sonsuza dek sürmeli.

Bizleri ayırmaya kalkan dış mihrakların oyununa gelmeyelim fıkrada da dediği  gibi”bizim gayrimüslime karışmasına izin vermeyecektik”. demeye geç kalmayalım.

Sayın okurlarımız, sizlerinde düşünceleriniz varsa bizlere yazabilirsiniz isminizle yayımlaya biliriz. Teşekkür ederiz.

 

Seçime Doğru Seçmen Düşünceleri

28 Mayıs 2015 Yazan  
Kategori Genel Kültür

Seçime Doğru Seçmen Düşünceleri

Sevgili okurlar 2015 seçimlerine az bir zaman kaldı bizde, bizde seçmenlerimize düşüncelerini sorduk bu günkü, seçmenimiz  romantik35 Bizleri kırmadı sorularımız yanıtladı:

Valide> romantik35 acaba bu seçimlerde sizce değişen ne olacak?

romantik35> Öncelikle bu seçimlerde değişmesi gerektiğini düşündüğüm konulardan söz etmek istiyorum bir millet ki vekilini seçtikten sonra bütün herşeyi onun eline teslim eden anlayıştan vazgeçmeli eğer bu zihniyet değişmezse değil bu seçim hiç bir seçim de değişen bir şey olmaz ve bizden sonraki nesillerde de gelenek bozulmaz şu an bu kadar zeki bir toplum oluşmuşken tam zamanı bu zihniyeti değiştirmenin onunda yolu öncelikle bu başkanlık sistemine

Valide> 2.seçim sonuçlarıyla alakalı yapılan anketlerde birinci parti olrak akp görünüyor, sizce bu gerçeği yansıtıyormu
romantik35> evet birinci parti olarak ak parti görünüyor, ki olacak partide o,  iktidarda oldukları surece devletin bütün organlarını ele geçirdiler, şimdi ki hedefleri başkanlık sistemi, onun içinde bu seçimlerden de tek başına iktidar çıkmak, aslında zorlanmayacaklarını düşünü-yordular ama kobani olayları paralel yapı ve gezi direnişleri, onların toz pembe hayallerini kabusa cevirdi. Dikkat ettiniz mi önceden olsa 10 15 senelik projelerinden söz ederlerdi
akp yine birinci parti olacak ama tek başına iktidar olamayacak.
Valide>. 3. Sizce cumhur başkanın bukadar taraf tutması doğrumu?
romantik35> Cumhurbaşkanın bu kadar taraf tutması ona sorsanız elini vicdanına koyup söylerse kesinlikle doğru değil. Zaten şuan ülkemizin Cumhurbaşkanı değil ki akp lilerin Cumhurbaşkanı ve bunun başkanlık sistemine geçtiği zaman yaratacak kaosu düşünebilirmisiniz?  Sadece akp’nin yandaşlarının yaşayabileceği bir ülke olacak.

Valide

Valide> 4. acılım süreci seçim sürecini nasıl etkiler, akp’ye bu açılım oy kaybettirirmi?
romantik35> Seçim sürecini , açılım süreci etkiler, nasıl etkiler söylediklerinde diretirlerse bu süreci biz başlattık ancak biz yürütebiliriz, biz olmazsak yürümez evet  yaşlıları kanar ama  gençleri artık herşeyin ne olduğunu biliyor araştırıyor, öğreniyor sadece onların tekerinde yürümediğini de biliyor, onlara kanmaz ve açılım süreci bunca zamanda bir arpa boyu kadar ilerlemem-işken, nasıl sadece onların eline bırakılabilir aklı başında bir insan.

Valide>Sorularımızı cevapladığınız için teşekkür ederim. güzel bir söyleşi oldu.

<romantik35> umarım katkıda bulunu-yorumdur

Valide>tabiki seçim yazılarımızda seçmenin dugu düşüncelerini söylemesi, en doğal hakkı. Teşekkür ederim

2015 seçimlerine giderken biz sorduk seçmen cevapladı tatlialem web sayfası adına, sorularımızı cevaplayan arkadaşımız romantik ‘e teşekkür ediyoruz. seçim sonuçlarının tüm ülkeye hayırlı olması dileğiyle yazımızı noktalıyoruz.

2015 Seçim Makale Yorumları

28 Mayıs 2015 Yazan  
Kategori Genel Kültür

2015 Seçim Makale Yorumları

2015 seçim yazılarımızdan ”25 Dönem Genel Seçim Sonucu Hayırlı Olsun” makalemize yorum yapan Emre arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Normal sıradan vatandaşlarımızdan gelen yorumlar umarız , Siyasilerimize ışık tutar. Nede olsa bizim vekillerimiz, biz asillerin istek arzularını seçim öncesi dinleyip seçim sonrası unutmazlar. aslında istediğimiz, temiz siyaset, doğru yönetim, bunlar insani  duygular. Her insanın  vekil olması beklenemez, yoksa meclis zaten olmaz, bizler oylarımızla doğru olduğuna inandığımız., adaylara oy veriyoruz herseferinde hayal kırıklığı yaşıyoruz. Emre arkadaşımızın yorumunu da belirttiği gibi: ”Yani hak edecek bir partiyi seçim sonrası meclise koyabilirsek ülke için hayırlı olacaksa seçimlerde harcadıkları oy toplayabilmek için maddi manevi yıkımlarını seçmenlerinden geri toplamalarına gerek yok bizim o desteği kendi kendimize vermemiz namus borcumuz olur.”

 

Biz sıradan insanlar bu sözümüzü tutarız, umarız, oylarımızla, paralarımızla, seçtiğimiz, vekil adaylarımızda, aynı özen ve ihtimamı gösterirler.

Kehribar Özellikleri

20 Mart 2015 Yazan  
Kategori Genel Kültür

Kehribar Özellikleri

Günümüzde tesbih meraklıları  bi o kadar çokki artık hangi tesbihleri kullanmamızda hep kararsız kaldık. Aslında iyi tesbihlerin sadece tesbih ismini taşıdığı gibi bazı özellikleride olabiliyor. Ateş kehribar,Damla kehribar,Sıkma kehribar gibi 3 ismi taşımaktadır. Kehribar diyip geçmeden Aslında kehribarın insan vücuduna bi o kadar faydası varki insanlar bunu bilmemektedir. İşte Kehribar tesbihlerin insan vücuduna ne kadar yararlı olduğunu birde siz görün.

kehribar tesbihleri

Kehribar Nedir? Soyu tükenmiş bir çam cinsinde bulunan ve Süksinik asit içeren fosil haline gelmiş reçinedir; taşlaşmış organik bir maddedir. Genellikle küpe gibi ufacık parçacıklar halinde bulunur. Milyonlarca yıl önce oluşmuş, tek parça halinde olanlar mücevherât yapımında kullanılmaktadır. Bünyesinde böcekler veya böcek görünümlü ipliksi maddeler ve hava kabarcıkları bulunur. Donuk sarı renkli kehribarlar bedenle temas halinde vücuda sıcaklık yayar.

KEHRİBARIN YARARLARI

Gerdanlık olarak kullanılırsa boğaz ve tiroid bezi enfeksiyonlarını yok eder,guatrın oluşmasını önler,oluşmuşsa önce büyümesini durdurur ve sonra küçülterek ortadan kaldırır. »» Kulak ağrılarını iyileştirir. »» Böbrek, mesane ve dalağı temizler, sağlıklı çalışmasını sağlar. »» Astım, bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını önler, oluşmuşsa iyileştirir. »» Alerjiyi önler ve iyileştirir. »» Enfeksiyonun yayılmasını durdurur. »» Ağrı(sancı) bulunan beden bölümlerine sürüldüğünde ağrıyı azaltır. Özellikle romatizmal ağrılarda etkilidir. »» Özellikle sol el veya bilekte bulunduğunda vücutta elektrik yığılmasına engel olur, Böylece depresyonu engeller. »» Sindirim sisteminin, özellikle bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. »» Sinir sistemini güçlendirir, kemik iliği eksikliklerine karşı şifadır. »»

ates-kehribar

Ates Kehribarı

İlk bakışı çektiği için, göz değmesine karşı koruyucu etki sağlar. »» Bedeni sağlıklı tutar, kişiye canlılık ve hayattan hoşnutluk hissi verir. Hayatın ağır yükünü hafifletir. Depresyonlu ve intihara eğilimli olanlar için yararlıdır. »» Ruhsal sağlığı korur, melankolik ruh halini önler, ortamdaki olumsuz havayı emerek yok eder,negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirir ve rahatlama hissi verir. »» Akıl ve zekâyı uyandırıp harekete geçirir, doğru karar vermekte yardımcı olur.

En Çok Okunan Kitaplar

24 Ocak 2015 Yazan  
Kategori Genel Kültür

Bizim türk insanarı kitap okumak için ilk terci ettikleri hangi kitaplar biliyormusunuz aşk roman kitaplarıdır. Gerçekten bizim turk yazarlar romancılar şairler çok güzel aşk kitaplarını ve rmanlarını yazmaktadırlar. Bunlardan en çok okunan ve önde gelen yazarlardan birincisi Ahmet Günbay yıldız evet Ahmet gunbayın romanlarını muhakak okumanızı tavsiye ederim. İlk başta gelen kitabın adı, Çiçekler susayınca. Bu kitabı romanı okumanızı tavsiye ederim sizi ap ayrı dünyalara götüreceğine eminim

Bakalım Türkiye’de en çok okunan kitaplar hangileriymiş:

1.Elif Şafak-Aşk

2.Reşat Nuri Güntekin-Çalıkuşu

3.Khaled Hosseini-Uçurtma Avcısı

4.Victor Hugo-Sefiller

5.Adam Fawer-Olasılıksız

6.Dostoyevski-Suç ve Ceza

7.Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna

8.Paulo Coelho- Simyacı

9.Şeker Portakalı

10-Yüreğim Seni Çok Sevdi

11-Da Vinci Şifresi

12-Açlık Oyunları

13-Alacakaranlık

14-Piraye

15-Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

16-Fareler Ve İnsanlar

17-Bin Muhteşem Güneş

18-Aklından Bir Sayı Tut

19-Melekler ve Şeytanlar

20-Bir Genç Kızın Gizli Defteri

21.Kaşağı

22-Yaprak Dökümü

23-İnsan Ne İle Yaşar

24-Şafak Vakti

25-Yeniay

26-Serenad

27-Ateşi Yakalamak

28-Küçük Prens

29-Tutulma

30-Beyaz Diş

31-Empati

32-Şu Çılgın Türkler

33-En Son Yürekler Ölür

34-Alaycı Kuş

35-Kayıp Gül

36-Adı Aylin

37-İskender

38-Sol Ayağım

39-Dönüşüm

40-Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

 

en_cok_okunan_kitaplar

 

Aşk Nedir

12 Ocak 2015 Yazan  
Kategori Genel Kültür

Ask

Ask

Türk insanları aşk denildiğinde aşkın ne olduğunu bilmezler. Aşkın sadece belden aşağı olarak söylerler halbuki öyle birşey yoktur. Aşk belden yukarı olarak bilinmektedir. Aşkın genel kuralları ve aşkın nerden geldiğini henüz pek kimseler bilmemektedirler. İşte sizlere gerçek aşkın nerden geldiği hakkında biraz bilgi edinmek için bazı konular hakkında paylaşımlar yapmış bulunmaktayız.

 

Adıyaman Yöresi

30 Aralık 2014 Yazan  
Kategori Genel Kültür

ADIYAMAN ANTİK KENT PİRİN MAĞARALARI

pirin antik kent  pirin

Biraz adıyamanı tanıyalım. Bende bir adıyamanlı olarak sizlere adıyamanın o meşhur yiyecek ve turistik özel alanları anlatmak istedim. Belki bir çoğunuz adıyamanı biliyorsunuz ama adıyamanın neyi meşhur ve görüneceği yerler tarihi yerleri görmemişsiniz vede duymamışdınızdır. Öncelikle adıyamanın genel nufusu 230.000 olarak gösterilmektedir. Adıyaman ilimizin güzel görenek yerlerinden biri olan pirin mağaralarıdır. Pirin mağaraları geçmişe dayanarak yıl olarak bilinmeyen fakat birinci yuzyıl olarakta bilinen pirin mağaraları tarihte bi kent olarak yaşanmış yerdir. Pirin mağaraları daha önceden bir dağ gibi ve toprakların içerisini boğup adeta bir dağ haline gelen pirin mağaraları arkeloglar tarafından incelenip çok titiz bi şekilde inceleme yapıldıktan sonra, arkeloglar tarafından gün yüzüne çıkartılmıştır. Prin mağaraları daha önceden bi şehir kentiymiş. Orda insanların yaşadığı ve kayalardan ev yapılması adeta insanları şaşkına çevirmişlerdir. Kayadan oluşturdukları mezarlar hala eski halinden bişey aybetmemiş şekilde durması adeta şaşırtıcı. Pirin mağarası olarak bilinen tarihi yaşam kenti şu anda dünyanın her yerinden ziyaretçiler e açık olarak misafirler görmektedirler. pirin mağaraları tarihimizden bugüne dek sağlam kalan bi antik kenttir. Antik ken bildiğimiz adıyamanın 4 km doğusunda yer alıyor.

KAHTA NEMRUT DAĞI

   nemrut

Adıyamanın 30 km ötesinde olan kahta ilçesi, dünyamızın her yerinden her yıl mayıs ayından başlayan ziyaretçi trafiğini görmeniz gerekir. Kahtada bulunan Tarihi yaşam alanı olan nemrut dağı  Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Nemrut dağı olarak bilinen commegene tarihinde en büyük tapınak ve hazine olarak bilinmektedir. bu tarihi yer kahtanın 50 km doğusunda bulunmaktadır. Yüksekliği adıyamanın en büyük ve en yüksek alanı olarak bilinmektedir. Nemrut dağı krallığın ve tarihteki ismi Antiochus büyük bi krallık dönemi geçmiştir. 1881 yıllarında karakuş tepesi olarak bilinen iki kule başında kartak heykellerinin bulunması ve kule arkasında olan tepenin içinde Antiochus un mezarı olarak kazı çalışmaları başlanmıştır. Bu çalışmada bir sonuç elde edemeyip kral Antiochusun mezarıı hala kayıp ve bulunmamıştır. Nemrut dağına gelen yabancı ziyaretçiler en yüksek dağda olan heykellerin yanı başında güneşin doğuşunu ve batışını  izlemeleri için güneşin doğmasını sabah erken saatlerde orda beklemektedirler. Nemrut dağında güneşin doğuşu ve batışı günümüzde güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlenme yeri olduğunu bilmekteyiz. Kahta nemrut dağının giriş yeri her yıl ücretli olup, ücretli olarakgiriş yapmaktadırler gelen insanlar yerli ve yabancılar için. Nemrut dağına varmadan kahtanın 10 km ötesinde bulunan cendere köprüsüde tarihe damgasını vuran en eski köprü olarak bilinmektedir. Kahta yolunu ve nemrut dağı yolunu birleştiren köprü Antiochus tarafından mühendislerine yaptırılmıştır. Cendere köprüsü tamamen sur taşlarıyla yapılıdır. Altında ise dağdan akan serin sular akmaktadır. Yazın kahta ve adıyaman yerli insanları tarihi cendere kjöprüsünün altında akan suyun içine girip yüzmektedirler. Nemrut dağı tarihinin en çok bölümlerinide hala bilmemekteyiz.

ADIYAMAN MENZİL KÖYÜ

menzil camisi menzil hazretleri menzil kahta

Adıyamanın kahta ilçesinde bulunan menzil köyü, kahtanın 25 km ötesinde bulunmaktadır. Menzil köyünde bulunan önder Abdulbâki Erol’dur. menzil cemaati nakşibendiye bağlıdır.  bir çok ilimizde cemaatleri bulunmaktadır. tüm ülkelerde gelen misafirler ziyaretçiler şeğh ziyaretine gelip elini öpmektedirler. Menzilde bulunan insanlar çoğu yerli olmayıp farklı illerden gelip menzile yerleşmektedirler. Menzilde bulunan camii türkiyenin en güzel camilerinden biridir. Tüm ülkelerden ziyaretçilerin geldiği menzilde tövbe edip camide namaz kılarlar ve sonrasında şehg hazretlerinin eini öpüp dua ederler. Kahtada bulunan menzil köyü bi çok ülkelerde ismi tanınmıştır.

ADIYAMAN GELENEKSEL YİYECEKLERİ VE MEYVELERİ

 

Adıyamanın geleneksel yemeklerinden biri olan fırın tavasıdır. Ve organik olarak yetiştirdikleri biber,patlıcan,domates,dolma,kabak ve bilmediğimiz daha bi çok sebzeler yetiştirilmektedir. Adıyamanın en çok yetiştirilen meyvelerden biri olan Nar ve indir’dir. incirlerin tadı bi bambaşka olup tüm türkiyede bulunan illere sevkiyatı yapılıp satılmaktadır. yetiştirilmekte olan ve vucuta kana iyi gelen kırmızı tatlı narlarda yetiştirilmektedir. narların kuru yerde ve nemli olmayan odalarda tutulup kışa kadar yani ocak şubat ayına kadar saklanmaktadır. Kış aylarında çıkartılıp hala tazeliğini korumaktadır. bu narların tüm illere gönderilmeside olmaktadır.