Adıyaman Yöresi

30 Aralık 2014 0 Yazar: admin

ADIYAMAN ANTİK KENT PİRİN MAĞARALARI

pirin antik kent  pirin

Biraz adıyamanı tanıyalım. Bende bir adıyamanlı olarak sizlere adıyamanın o meşhur yiyecek ve turistik özel alanları anlatmak istedim. Belki bir çoğunuz adıyamanı biliyorsunuz ama adıyamanın neyi meşhur ve görüneceği yerler tarihi yerleri görmemişsiniz vede duymamışdınızdır. Öncelikle adıyamanın genel nufusu 230.000 olarak gösterilmektedir. Adıyaman ilimizin güzel görenek yerlerinden biri olan pirin mağaralarıdır. Pirin mağaraları geçmişe dayanarak yıl olarak bilinmeyen fakat birinci yuzyıl olarakta bilinen pirin mağaraları tarihte bi kent olarak yaşanmış yerdir. Pirin mağaraları daha önceden bir dağ gibi ve toprakların içerisini boğup adeta bir dağ haline gelen pirin mağaraları arkeloglar tarafından incelenip çok titiz bi şekilde inceleme yapıldıktan sonra, arkeloglar tarafından gün yüzüne çıkartılmıştır. Prin mağaraları daha önceden bi şehir kentiymiş. Orda insanların yaşadığı ve kayalardan ev yapılması adeta insanları şaşkına çevirmişlerdir. Kayadan oluşturdukları mezarlar hala eski halinden bişey aybetmemiş şekilde durması adeta şaşırtıcı. Pirin mağarası olarak bilinen tarihi yaşam kenti şu anda dünyanın her yerinden ziyaretçiler e açık olarak misafirler görmektedirler. pirin mağaraları tarihimizden bugüne dek sağlam kalan bi antik kenttir. Antik ken bildiğimiz adıyamanın 4 km doğusunda yer alıyor.

KAHTA NEMRUT DAĞI

   nemrut

Adıyamanın 30 km ötesinde olan kahta ilçesi, dünyamızın her yerinden her yıl mayıs ayından başlayan ziyaretçi trafiğini görmeniz gerekir. Kahtada bulunan Tarihi yaşam alanı olan nemrut dağı  Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Nemrut dağı olarak bilinen commegene tarihinde en büyük tapınak ve hazine olarak bilinmektedir. bu tarihi yer kahtanın 50 km doğusunda bulunmaktadır. Yüksekliği adıyamanın en büyük ve en yüksek alanı olarak bilinmektedir. Nemrut dağı krallığın ve tarihteki ismi Antiochus büyük bi krallık dönemi geçmiştir. 1881 yıllarında karakuş tepesi olarak bilinen iki kule başında kartak heykellerinin bulunması ve kule arkasında olan tepenin içinde Antiochus un mezarı olarak kazı çalışmaları başlanmıştır. Bu çalışmada bir sonuç elde edemeyip kral Antiochusun mezarıı hala kayıp ve bulunmamıştır. Nemrut dağına gelen yabancı ziyaretçiler en yüksek dağda olan heykellerin yanı başında güneşin doğuşunu ve batışını  izlemeleri için güneşin doğmasını sabah erken saatlerde orda beklemektedirler. Nemrut dağında güneşin doğuşu ve batışı günümüzde güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlenme yeri olduğunu bilmekteyiz. Kahta nemrut dağının giriş yeri her yıl ücretli olup, ücretli olarakgiriş yapmaktadırler gelen insanlar yerli ve yabancılar için. Nemrut dağına varmadan kahtanın 10 km ötesinde bulunan cendere köprüsüde tarihe damgasını vuran en eski köprü olarak bilinmektedir. Kahta yolunu ve nemrut dağı yolunu birleştiren köprü Antiochus tarafından mühendislerine yaptırılmıştır. Cendere köprüsü tamamen sur taşlarıyla yapılıdır. Altında ise dağdan akan serin sular akmaktadır. Yazın kahta ve adıyaman yerli insanları tarihi cendere kjöprüsünün altında akan suyun içine girip yüzmektedirler. Nemrut dağı tarihinin en çok bölümlerinide hala bilmemekteyiz.

ADIYAMAN MENZİL KÖYÜ

menzil camisi menzil hazretleri menzil kahta

Adıyamanın kahta ilçesinde bulunan menzil köyü, kahtanın 25 km ötesinde bulunmaktadır. Menzil köyünde bulunan önder Abdulbâki Erol’dur. menzil cemaati nakşibendiye bağlıdır.  bir çok ilimizde cemaatleri bulunmaktadır. tüm ülkelerde gelen misafirler ziyaretçiler şeğh ziyaretine gelip elini öpmektedirler. Menzilde bulunan insanlar çoğu yerli olmayıp farklı illerden gelip menzile yerleşmektedirler. Menzilde bulunan camii türkiyenin en güzel camilerinden biridir. Tüm ülkelerden ziyaretçilerin geldiği menzilde tövbe edip camide namaz kılarlar ve sonrasında şehg hazretlerinin eini öpüp dua ederler. Kahtada bulunan menzil köyü bi çok ülkelerde ismi tanınmıştır.

ADIYAMAN GELENEKSEL YİYECEKLERİ VE MEYVELERİ

 

Adıyamanın geleneksel yemeklerinden biri olan fırın tavasıdır. Ve organik olarak yetiştirdikleri biber,patlıcan,domates,dolma,kabak ve bilmediğimiz daha bi çok sebzeler yetiştirilmektedir. Adıyamanın en çok yetiştirilen meyvelerden biri olan Nar ve indir’dir. incirlerin tadı bi bambaşka olup tüm türkiyede bulunan illere sevkiyatı yapılıp satılmaktadır. yetiştirilmekte olan ve vucuta kana iyi gelen kırmızı tatlı narlarda yetiştirilmektedir. narların kuru yerde ve nemli olmayan odalarda tutulup kışa kadar yani ocak şubat ayına kadar saklanmaktadır. Kış aylarında çıkartılıp hala tazeliğini korumaktadır. bu narların tüm illere gönderilmeside olmaktadır.

 

Telif Hakkı & Copy 2012 Tüm Hakları Saklıdır CiciSohbet.NET Web Tasarım: Seokoloji