Bebeklerde ki Boy Kısalığı Doğumsal Bir Hastalık Mı

28 Şubat 2015 0 Yazar: admin

Turner Sendromu

Yeni doğmuş kız bebeklerimizin hücrelerinde ki kromozom eksikliğinden dolayı ortaya çıkan bu rahatsızlık tıp dünyasında ve de halk arasında fazla bilinmemektedir. Hastalığın ismi ise Turner Sendromu

Kız çocuklarımızın yaşam kalitelerini ve sağlık durumunu alt üst edecek bir hastalıktır. Sendrom hakkında bilinçlendirme yapmak için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor Filiz Tütüncüler Turner Sendromu Derneği kurduğunu açıkladı.

Kısa Boylu Bebekler İçin Dikkat

Boyu kısa olan bebeklerin bu rahatsızlıktan dolayı iskelet sistemlerinde, yumurtalıklarında, kalp ve böbreklerinde yapısal problemler oluşmaktadır diyen Tütüncüler, Bebeklik döneminde hastalık boy kısalığı ile kendini gösteriyor. Yaşı ilerledikçe hormonlarının az olmasından dolayı adet görememe ve ya hamile kalamama gibi sorunlara sebep olmaktadır. Bu şekilde ki hastalar hormon tedavisi ile normal yaşamlarını sürdürebilmektedir dedi.

Erken Teşhis Etmek Çok Önemli

Turner Sendromlu çocuklar çocuk endokrinolojisi tarafından tedavi edilmekte. Tütüncüler’in kurduğu bu dernek sayesinde hastalığı tanıtmak, bu sendromu yaşayan çocukların sorunlarına çözüm üretmek hedeflerimiz arasında. Bu rahatsızlığı yaşayan çocuklar ve gençler tanıştırma ve kaynaştırma, ailelerin birbirine destek olmalarını sağlamak gerekiyor sözlerini kullandı. Ayrıca bu durum toplumun ve de doktorların hastalık konusunda daha fazla bilinçlenmesine yardımcı olacaktır. Koyduğumuz erken teşhisler sayesinde erken müdahale etme olanağımızda bulunmaktadır.

 

Telif Hakkı & Copy 2012 Tüm Hakları Saklıdır CiciSohbet.NET Web Tasarım: Seokoloji