Doğru Süt Miktarı ile Kemik Hastalığına Son

28 Şubat 2015 0 Yazar: admin

Doğru Süt Miktarı ile Kemik Hastalığına Son

Süt ve süt ürünleri üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar, kalsiyum ihtiyacını karşılamanın tek kaynağının süt ve süt ürünleri’n de olduğuna kanaat getirilmiştir. Demir’in ise ana kaynağı et ürünleridir.

Günlük Kaç Litre Süt Tüketmeliyiz

Günlük karşılamamız gereken kalsiyum miktarı 1,200 Miligram’dır. Tekrar söylemekte fayda var kalsiyum miktarını karşılamanın tek kaynağı Süt ve Süt Ürünleri’dir. Günde bir vatandaşımız 1,2 litre süt tüketmekte mi sizce? Ne yazık ki kimse tüketmiyor. Günde 1,2 litre Süt ve ya Yoğurt tüketirsek Kalsiyum miktarını anca karşılamış oluruz. Süt içme alışkanlığımız doğduktan sonra annemizden emdiğimiz süt ile kalıyor. Şimdilerde yetişkinlerde ve genç arkadaşlarımızda süt içme alışkanlığı ne yazık ki yok.

Kalsiyum’un ne demek olduğunu bilmeyen gençlerimiz yaşları ilerledikçe başlarına gelecek olan kemik hastalıklarından da habersizler. Yurdumuz da bu rahatsızlığın en çok rastlandığı il Erzurum

Yurt Dışında Tüketilen Süt Miktarı

Ülkemizde pek de sevilmeyen Süt ve Süt Ürünleri Avrupa birliğine katılmış olan ülkelerde bir kişinin yılda tükettiği süt miktarı 70 ila 80 litre arasında değişmekteyken. Türkiye’de bu miktar kişi başına 25 Litre civarında anca oluyor. Süt ve Süt Ürünleri’ni çok tüketen ülkelerde kemik hastalığı 70’li yaşlarda görülürken, Ülkemizde çok genç yaşlarda görülmeye başlıyor.

Bebekleri Süt İçirip Hemen Uyutmayın!

Kalsiyum miktarını karşılamak tek başına önemli değil onu vücudumuza lokalize etmemiz gerek. Yani hareket etmemiz gerekiyor. Kalsiyum’u alıp oturmakla kaslara ve kemiklere hiçbir faydası olmamakta. Sütten ve Yoğurttan Kalsiyum alamayan kişiler için peynir tüketmeleri de faydalı olacaktır.

Peynir ve Kalsiyum

100 Gram peynir ile 600 Miligram kalsiyumu karşılamamız mümkün. Günde tükettiğimiz 100 gram kaşar peyniri kalsiyum miktarının hepsini karşılamaktadır. Fakat hem ekonomik yönden hem de vücudumuza bu kadar peynir yarayışlı gelir mi derseniz gelmeyebilir.

Telif Hakkı & Copy 2012 Tüm Hakları Saklıdır CiciSohbet.NET Web Tasarım: Seokoloji