Fotoğraf Çekerken Çok Dikkatli Olun

28 Şubat 2015 0 Yazar: admin

Bebeğinizin Fotoğrafını Çekerken Çok Dikkatli Olun

Bebeklerin göz yapıları yetişkinlere göre çok daha hassas ve bilinçsizce yapılacak bir çok hareket gözlerine zarar verebilir

Bebeklerin doğumdan sonra ya da çeşitli temaslar neticesinde konjonktivit oluşabileceğini ve bu durumun bebeklerin gözlerine damlatılan özel damlalar ile engellendiğini unutmamalıyız. Hastanede gerekli önlemler doktorlar tarafından alınırken eve getirdiğimiz bebeklerimizin bakımına asıl bu noktada dikkat etmemiz gerekiyor.

Bebekler doğduktan sonra 3 ay boyunca göz retinaları olgunlaşmaz bu yüzden fotoğrafını çektiğimiz çocuklarımızın gözlerine flaş patlatmak zarar verir. Çektiğiniz fotoğraflarda flaş kullanmamaya özen gösterin. Doğru bilinen bir yanlış daha var ki gözlerine limon damlatmak çocukların gözlerinde büyük zarara yol açabilir zira içerisinde bulunana asit çok yarayışlı değildir.

Bebeklerin Gözlerindeki Çapaklanmaya Engel Olun.

İlk doğduğunda normal olan fakat ilerleyen günlerde oluşmaya devam eden çapaklanma bebek için olumsuzluğa işarettir. Bakteriyel enfeksiyon riski vardır doktora götürerek hemen tedaviye başlanmalıdır.

Bebeğimizin gözünde 1 yaşına kadar çapaklanmalar meydana gelecektir. Bu durumda bebeğimiz gözüne zarar vermemesi için eline koruyucu eldiven takarak çapaklanma olan bölgeyi kaşıması önlenmelidir. Çapağı temizlemek için ılık su kullanılmalıdır.

Göz Muayenesine Dikkat

Bebeklerin ilk göz muayenesi 6. Aydan itibaren mutlaka yapılması gerekmektedir. Muayene sırasında gözlerde ki kaymalar, tembellikler ve gözün iç tabakasında oluşan rahatsızlar erken tanı ile hemen tedavi edilebilmektedir. İlk aydan itibaren bebeğinizin gözlerindeki akıntı geçmiyor ise göz yaşı tıkanıklığının habercisidir. 1 yaşına kadar devam eden bu rahatsızlık daha sonra tamamen kalkmaktadır. Bu süre zarfında doktora müracaat etmeli ve onun dediği yöntemleri uygulamayı ihmal etmeyin.

Gözlerde Kızarıklık Olması

Bebeklerde gözlerde kızarıklık, göz kayması ve şaşılık gibi durumlarda elleriyle ovmalarını engellemek için göz kapaklarının üzerine soğuk temiz havlu sürerek rahatlamasını sağlarız. Gözlerinin içinde küçük çizgiler halinde kanamalar meydana gelmektedir. Bebek bunu gözüyle çok oynaması ve tırnaklarıyla gözünü çizmesi sonucu kendisi yapmaktadır. Bu miktar çok fazla ise mutlaka doktora götürünüz. Doğum sırasında meydana gelen göz kaymaları ve şaşılık cerrahi müdahale ile geçirilmektedir.

Telif Hakkı & Copy 2012 Tüm Hakları Saklıdır CiciSohbet.NET Web Tasarım: Seokoloji