Şarj edilebilen lamba Microsoft tarafından imal edildi!

25 Ocak 2015 0 Yazar: admin

sarjli-lamba

Smartphone’ununuzu bir masanın üstüne bırakmanızla yada odanızda bulundurulmasıyla bataryasının doldurulmasını gerçekleştiren lambanın hayata geçirilebileceği iddia edildi.Adı AutoCharge olarak koyulan lamba,masanın üzerine konulabiliyor veya tavana monte edilebiliyor.Lambada ki kameralar sayesinde telefondan sinyal alarak telefonun konumu tespit ederek telefona doğru yönelmesini sağlamakta.Ve yaydığı ışıklada bu sayede akıllı telefonunuzun şarjını kablosuz olarak yapabiliyor.

Sarjli Lambalar

Microsoft’un çalışanları bu teknolojinin akıllı telefonumuzu kablolu sarj eden adaptörlerle aynı hızda şarj edebilmesini sağlayabiliyor fakat bu teknolojiyle ilgili bazı sıkıntılar bulunmakta.

sarj edilen lamba

Öncelikle lambanın üzerinde ışık paneli veya solar bir kaplama yapılması gerekmekte.Ancak bu teknolojiyle ilgili tek sıkıntı bunlar da değil.Akıllı telefonlarımızın her zaman ki kablolu şarj makinalarımızla aynı performansta batarya dolumu gerçekleştirebilmeleri gerçekten iyi bir hal.Ama bu durumda akla bu uygulamanın enerji veriminin ne kadar olduğu sorusu geliyor.
Bazı fizik kanunlarının bizlere öğrettiği üzere enerjiyi öncelikle normal bir ışık haline dönüştürüp
Sonra yine enerji durumuna getirmenin,net olmakla birlikte elektrikten faydalanmaktan çok daha faydalı ve verim sağlayan olması durumu gibi bir ihtimal dahili olmamakta.

Microsoft Sarjli Lambalari

Microsoft Research araştırma bölümündeki mühendislerin açıklamalarına göre yakın tarihte veya önümüzdeki tarihlerde teknoloji marketlerde raflarda yerini alması beklenmiyor.

sarjli-lambalar

Ancak yinede böyle bir teknoloji hayatımıza girdiği anda işlerimizi çok daha fazla kolaylaştıracak ve aynı zamanda bizi daha fazla tembelliğe itecek mi beraber göreceğiz.Yine de böyle bir teknolojinin önümüzdeki tarihler için önemli bir vaatte bulunduğu kesin.

Telif Hakkı & Copy 2012 Tüm Hakları Saklıdır CiciSohbet.NET Web Tasarım: Seokoloji