Sohbet Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Saygı Kuralları

Sohbet Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Saygı Kuralları

16 Ağustos 2018 0 Yazar: admin

Sohbet etmek insanlık tarihinin başından beri gelen temel gereksinimler arasında yer almaktadır. Sohbet etmenin yazılı olmayan belli başlı kuralları vardır. Bu kurallara uyarak çok daha seviyeli sohbet edebilirsiniz. Bu kurallara uymayan insanlar genellikle “kaba” olarak adlandırılmaktadır. Düzgün Türkçe kullanımı konuşma için oldukça önemlidir. Düzgün Türkçe kullanan kişiler çevresi tarafından saygı görür ve sizinle konuşma isteği uyandırır. Türkçe’yi düzgün kullanmak için diksiyon kurslarına katılabilir ve ayrıca özel ders alabilirsiniz. Birçok üst düzey insan hali hazırda diksiyon dersi almaktadır. Bunun ana nedeni insanlarda uyandırmak istediği algıdır.

 

Sohbet Sırasında Küfür Etmek

Sohbet sırasında küfür etmek sizi insanların karşısında bir sıfır geriye atacaktır. Bu yüzden cümlelerinizi olabildiğince argo kelimelerden uzak tutmaya çalışmanız gerekmektedir. Küfür etmek bazı insanlar tarafından normal karşılansa bile,  genel olarak kaba bir davranıştır. Küfür etmeyen insanlar daha saygılı ve edepli görülecektir. Küfür kimi zaman komik ve eğlenceli anlar yaratsa bile, asla ilk konuşmalar için uygun değildir.

Sen Dili Kullanmak

Sen dili kullanmak insanlara ilk etapta oldukça çirkin ve itici gelmektedir. Siz dili yeni kurulmuş arkadaşlıklar için çok daha doğru bir dildir. Fakat zamanı geldiğinde sen diline geçmek gerekmektedir. Siz dili kısa vadede oldukça iyi sonuçlar doğursa bile uzun vadede konuştuğunuz kişi ile aranıza bir resmiyet katacaktır. Bu da samimiyeti engelleyecektir.

Konuşurken Gözleri Kaçırmak

Konuşurken gözleri kaçırmak karşınızdaki kişi ile aranızda güvensiz bir hava oluşturacaktır. Gözlerinizi gerektiği yerde kaçırmanız herhangi bir sorun yaratmasa bile, genel olarak gözleriniz karşınızdaki kişi ile temas halinde olmalıdır. Ayrıca aşırı ciddi bakışlar samimiyet kurmanızı önleyerek sohbeti etkileyecektir. Gözleriniz karşınızdaki kişiye bakarken küçümseme, sinirlenme ve ciddiyet olmamalıdır. Bunun yerine gözlerinizin gülümsemesi oldukça samimi bir hava yaratacaktır.

Kendiniz Çok Fazla Bahsetmek

Kendinizden çok fazla bahsetmek konuşmayı oldukça fazla etkileyecektir. Kendinizden bahsederken karşınızdaki kişinin ilgisini çekemeyebilir ve konuşmaya oldukça sıkıcı bir hal aldırabilirsiniz. Mümkün olduğunca kendinizden bahsetmemeye çalışın, bu sizin ile karşınızdaki arasında samimiyet doğuracaktır.

 

Telif Hakkı & Copy 2012 Tüm Hakları Saklıdır CiciSohbet.NET Web Tasarım: Seokoloji