Yaşlılar Neden Huysuz Ve Aksidir

26 Şubat 2015 0 Yazar: admin

yaşlılar huysuz

Yaşlılar Çok Huysuz Diyorlar

Yaşımızın ilerlemesiyle birlikte uyku düzenimizin bozulduğu ve kısa süren uykular yüzünden huysuz olduğumuz açıklandı.
Yaşlı kişilerin, yaş ilerledikçe yakalandıkları hastalıklar ve kullandıkları ilaçlar metabolizmayı bozduğu için fizyolojik olarak uykuyu bozmaktadır.
Yaşlıların uykusu erişkin insanlara göre daha kırılgan bir hal alır. Gece döneminde yaşlıların 5,5 – 6 saat uyuyabildiklerini ve gün içinde içtikleri ilaçların uyku getirmesiyle birlikte gece uykularının da kaçtığını hesaba katarsak emeklilik, yemek ve yatma zamanlarında değişme ve ya yalnızlık gibi durumlar ister istemez vücut ritmini bozmaktadır. Gözlerde ve Kulaklarda oluşacak görme ve duyma kayıpları da huzursuzluk için yeterli olmaktadır.

Düzensiz Uyku Huzurlarını Kaçırıyor

Uykusuzluk her yaşta insanı etkiler. Ancak bu durum yaşlılarda daha çok ortaya çıkar. Erkeklerde orta yaşın sonlarında, kadınlarda ise menopoz döneminin sonrasında uykusuzluk görülmekte. Gün boyunca kendisini gösteren kalitesiz uyku halleri, gün içinde uyuyan yaşlıların durumunu açıklamaktadır. Tabiri caizse şekerleme de denebilir. Bazı hastalarda bağırma, yumruk atma, eşyaları fırlatma ve ya yataktan atlamaya kadar görülen rahatsızlık tipleri vardır. Bu belirtiler genelde 60 yaş üzerinde ki erkek hastalarda ortaya çıkmıştır.
Uyku bozukluğu çeken yaşlılarımızın aile sağlığı açısından tedavi görmeleri şarttır. İlla doktora gitmelerine gerek yoktur. Bu durumu düzeltmek ellerindedir.
Uykuları gelmeden yatağa yatmamaları, yatağı sadece uyumak için kullanmalı, yatağa uzanıp kitap okumak ve televizyon izlemek gibi aktiviteler yapmamalıdır. Yatağa girdi fakat aradan geçen 25 dakika içinde uykuya dalamadıysa yataktan kalkmalıdır. Gece ne kadar az uyursa uyusun sabahları hep aynı saatte kalkmaları gerekir. Gün içerisinde egzersiz ve yürüyüş yapmalıdırlar.

Telif Hakkı & Copy 2012 Tüm Hakları Saklıdır CiciSohbet.NET Web Tasarım: Seokoloji